Ekologičtější a flexibilnější cestování. Vlakové permanentky lákají k letnímu poznávání Evropy

0
212

Země západní a střední Evropy mají hustou a dobře propojenou železniční síť, díky které je vlaková doprava ideálním způsobem cestování při záměru navštívit v rámci jedné dovolené více destinací.
Takové cestování má mnoho výhod – železniční stanice se na rozdíl od letišť nacházejí většinou již v centrech měst, čímž turista ušetří čas, není třeba absolvovat zdlouhavé kontroly jak na letištích, vlaky poskytují lidem více prostoru, nemají limity u zavazadel a mnohé disponují také internetovým připojením.

Stále důležitějším faktorem při výběru vlaků je však pro mnohé i fakt, že jde o zelenější typ přepravy jako jsou letadla či auta, neboť vytvářejí nižší emise oxidu uhličitého na cestujícího na stejnou vzdálenost. Například cesta z Londýna do Madridu vyprodukuje 43 kg CO2 na cestujícího ve vlaku, ale až 118 kg na cestujícího v letadle.

Výroční zpráva od CWT a The Global Business Travel Association očekává v roce 2022 narůstající oblibu vlakové dopravy, a to jak ze strany lidí uvědomujících si ekologickou stopu letecké či automobilové dopravy, tak těch cestujících, kteří vyhledávají méně komplikované přesuny.

Magazín TimeOut dokonce hovoří o „zlatém věku železnic“. V příštím roce se mají otevřít mnohé nové trasy a na vzestupu jsou také noční linky spojující různá evropská města. V roce 2022 například spustí soukromý přepravce Regiojet ve spolupráci s nizozemským startupem European Sleeper novou noční linku z Prahy do Bruselu, cestovat se bude přes Drážďany, Berlín a Amsterdam. Tento spoj je součástí celoevropské iniciativy rozvoje ekologicky výhodné noční vlakové dopravy. V roce 2020 byla například spuštěna noční linka z Vídně do Bruselu trvající zhruba 14 hodin, která vytváří desetkrát méně emisí CO2 v porovnání se stejnou cestou letadlem.

Naplánováno je také oživení ikonické linky Trans-Europe Express, která během svého vrcholu v 70. letech obsluhovala 31 tras a 130 míst. Její obnovený provoz by se mohl ukázat jako klíčový pro dosažení uhlíkové neutrality v rámci EU do roku 2050.

O vlakovou dopravu mají stále větší zájem podnikatelé, zaměstnanci veřejné správy nebo lidé na pracovních cestách, kteří čas ve vlaku využívají na práci a ušetří jí i náklady na hotely. Vlaky jsou však vyhledávány i mnoha turisty, a to zejména v rámci letních výletů, kdy chtějí navštívit řadu evropských zemí během několika dní či týdnů. Pro tyto účely existuje několik výhodných lístků, tzv. rail passy, ​​které umožňují neomezené cestování vlakem na určité období v konkrétním regionu.

Cestování po celé Evropě na jeden lístek
Jednou z nejpopulárnějších vlakových permanentek je Interrail Pass, kterou mohou využít obyvatelé evropských zemí (pro obyvatele neevropských zemí je k dispozici Eurail Pass). Cestující tak může díky němu nastoupit do většiny vlaků v Evropě bez potřeby kupovat si předem lístky na jednotlivé spoje, personálu jednoduše ukáže svůj Interrail Pass na telefonu.

S Interrail lístkem získá cestující přístup ke 40 železničním a trajektovým společnostem ve 33 zemích. Některé vlakové společnosti však vyžadují i ​​zakoupení místenky, která není v ceně jízdenky, přepravní podmínky jednotlivých spojů je proto třeba zjistit před cestou.

Pokud plánuje cestující prozkoumat několik zemí nebo nemá předem stanovený itinerář a chce cestovat vlastním tempem, využít může Interrail Global Pass. Jeho cena začíná na 185 eurech za 4 dny cestování. Nejoblíbenější je 7-denní lístek za 251 eur, 15-denní za 370 eur či měsíční za 503 eur. V nabídce jsou také dvou či tříměsíční lístky. V rámci jednoho dne může cestující využít libovolného počtu vlaků.

Interrail nabízí permanentky i pro ty, kteří chtějí během letních výletů poznávat místa jen v jedné zemi. Tzv. One Country Pass umožňuje cestovat 3, 4, 6 nebo 8 dní po zemi dle vlastního výběru, například i po České republice. 3-denní permanentka pro české vlaky stojí 123 eur, 8-denní 253 eur. V rámci Interrail lze koupit permanentku i na cestování zeměmi Beneluxu. Tzv. Interrail Benelux Pass zahrnuje zvýhodněné cestování vlaky po Belgii, Nizozemsku či Lucembursku za cenu od 161 do 305 eur v závislosti na počtu dní.

Interrail One Country Pass však není jediná možnost, jak flexibilně cestovat jen po jedné zemi. Několik vnitrostátních železničních společností má své vlastní permanentky, které mohou být výhodnější, například tím, že v nich nejsou zapotřebí dodatečné poplatky za rezervaci místa ve vlaku.

Měsíc po Německu za 9 eur
Nejlákavější měsíční vlakový lístek nabízí aktuální Německo. Koncem května schválila německá federální vláda po měsících jednání plán na podporu využívání veřejné dopravy, který má zmírnit dopady inflace a prudkého nárůstu cen energií a plynu. V rámci plánu je nejen obyvatelům Německa, ale i zahraničním turistům, k dispozici měsíční lístek na veřejnou dopravu za bezkonkurenční cenu pouhých 9 eur. Na poznávání Německa tak nebyl nikdy lepší čas.

Jízdenka za 9 eur je k dispozici od 1. června 2022 do 31. srpna 2022. Každý, kdo si ho zakoupí, může cestovat všemi formami veřejné dopravy po celém Německu, včetně autobusů, metra, tramvají a místních a regionálních vlaků během celého jednoho kalendářního měsíce. Jízdenka je nepřenosná a nezahrnuje cestování dálkovými vlaky jako ICE nebo IC, či autobusy a vlaky od soukromých společností jako je Flixbus či Flixtrain. Je třeba si také pamatovat, že měsíční lhůta lístku začíná platit začátkem měsíce, ne ode dne zakoupení. Pokud si tedy tento lístek zakoupí cestující na konci měsíce, může jej použít už jen pár dní, což se však v konečném důsledku stále vyplatí, plánuje-li více jízd po Německu.

Itálie, Španělsko i Švýcarsko
Vlakovou permanentku poskytuje také italská národní železniční společnost Trenitalia. Tzv. Trenitalia Pass mohou využít i zahraniční cestovatelé. Na rozdíl od Interrail Passu se italský lístek vztahuje pouze na vysokorychlostní vlaky Trenitalia, Intercity a lůžkové vlaky. Na regionální vlaky lístek neplatí. Výhodou ovšem je, že cestujícího nebudou čekat žádné další poplatky za rezervaci místa.

Cestující si může vybrat z možností Easy, Comfort a Executive, přičemž si zvolí počet jízd v rozmezí od tří do deseti. Jízdenka musí být aktivována do 11 měsíců od data zakoupení a je dostupná ve 4 různých možnostech: 3 nebo 4 cesty během 7 po sobě následujících dnů; 7 jízd během 15 po sobě jdoucích dnů nebo 10 jízd během 30 po sobě jdoucích dnů. Ceny permanentky začínají na 129 eurech, k dispozici jsou také verze pro seniory a mládež, dvě děti do 12 let mohou být přidány k průkazu pro dospělé zdarma.

Zjednodušené cestování vlakem nabízí pro zahraniční cestující také Španělsko. Jmenuje se Renfe Spain Pass a může být zakoupen na 4, 6, 8 nebo 10 individuálních stejnosměrných cest vlakem libovolné délky během jednoho měsíce. Tyto jízdy platí ve všech vlacích Renfe na dlouhé a střední vzdálenosti včetně vysokorychlostních vlaků a regionálních vlaků.

Výhodou je, že cena permanentky pokrývá veškeré rezervační poplatky. Přestoupení z jednoho vlaku do druhého se počítá jako dvě cesty, lístek je nepřenosný. Ceny Renfe passu se pohybují od 195 eur za 4 jízdy do 410 eur za 10 jízd, cestující si může vybrat, zda chce cestovat standardní třídou nebo vyšší třídou Comfort.

Vlakovou permanentku pro cizince má k dispozici také sousední Portugalsko. Národní železniční společnost Comboios de Portugal poskytuje pro zahraniční turisty tvz. Portugal Rail Pass, který lze zakoupit na 3 nebo 7 dní, permanentka je platná jeden měsíc. Nevýhodou je, že s ní nestačí jen nastoupit do vlaku, ale je třeba si před každou cestou vyzvednout jízdenku na daný vlak v pokladně na stanicích předložením permanentky, výjimečně to lze udělat iu revizora ve vlacích. Cena za třídenní permanentku je 73 eur, za sedmidenní 129 eur ve druhé třídě, zakoupit lze i permanentku pro cestování v první třídě. Děti mají poloviční slevu.

Pomocí permanentky lze cestovat iv rámci jednoho z nejlepších systémů veřejné dopravy na světě. Švýcarsko v rámci svého Swiss Travel Pass nabízí neomezené cestování vlakem, autobusem, lodí či místní veřejnou dopravou ve více než 90 obcích a městech, v lístku je zahrnut i volný vstup do více než 500 muzeí v zemi. Za příplatek za rezervaci místa je v rámci lístku možné i neomezené cestování slavnými prémiovými panoramatickými vlaky jako Glacier Express či Gotthard Panorama Express, které poskytují výhledy na úchvatné scenérie švýcarské přírody. K dispozici jsou permanentky na 3, 4, 6, 8 nebo 15 po sobě následujících dní. Ceny se pohybují od 228 eur za 3-denní cestování po 421 eur za 15-denní cestování.

Letní cestování vlaky i po Slovensku
Ti, co neplánují dovolenkovat v zahraničí, mohou využít letní nabídky od ZSSK, která připravila síťové lístky umožňující neomezené cestování po celém Slovensku. Letní lístky s názvem Slovak platí v termínu 1. 7. až 31. 8. 2022 na celém Slovensku ve 2. třídě ve všech vlacích ZSSK. Výjimku tvoří vlaky SuperCity a InterCity. 1. třídu či místenky lze využít za doplatky. Týdenní lístek na jméno stojí 29 eur. K dispozici jsou také letní měsíční lístky pro lidi s průkazy Railplus.

Předchozí článekStředomoří bez vstupních podmínek či dortový útok na Mona Lisu
Další článekAlergie u dětí: Diskuse s imunologem a pneumoložkou o všem, co je třeba vědět.