Jahody si můžete vypěstovat i na balkoně

3
565

Co byste řekli na ovocný požitek přímo ze svého bytu? Čím dříve začnete, tím delší sezónu si užijete.

Sladká chuť a jedinečné aroma dozrávajících jahod vám naplní ústa ve zlomku vteřiny.

Díky štědré nabídce zahrádkářské obchodní sítě není o pěstební materiál nouze. Množitelé dodávají na trh kontejnerované sazenice, které jsou v těchto chvílích v plném záběru rodivosti.

Navštivte zahrádkářskou prodejnu či zahradní centrum a už tento víkend můžete vysazovat svůj balkonový záhonu.

Stálerodící nebo měsíční?
Jahody od přírody citlivě reagují na délku dne a proto zarodí jen jednou ročně. Šlechtitelům se však podařilo tento mechanismus narušit a vyšlechtit odrůdy, které nasazují květní poupata po celou pěstitelskou sezónu.

Takové odrůdy označujeme jako stálerodící či remontantní. Svým vzrůstem či kvalitou plodů se od standardních odrůd příliš neliší. Nejčastěji se s nimi setkáte pod označením Selva, Lidka, Ostara, Sweet Eve či Elan.

Jahody označované přívlastkem měsíční jsou v průběhu sezóny obsypány drobnějšími plody, které okouzlí intenzivní chutí a aroma. Jakoby lesní jahůdky znásobily svoji velikost pro naši potěchu. Jsou vzrůstem jemnější a rodí vytrvale i v nejmenších pěstitelských nádobách. Pokud uvidíte na etiketě název Mara de Bois, Regina, Rugia, Baron nebo Solemacher, máte je před sebou.

Přesaďte je
V těchto týdnech jsou rostlinky v prodejnách již v plném květu a první vlně rodivosti. Proto je třeba myslet na to, že zemina, ve které rostou, jim už nedokáže zajistit dostatek živin pro další růst. Aby výpěstky zmocněly a nasadily pevnější výhony s květinami, potřebují přesadit do nových nádob.

Nejvhodnější jsou samozavlažovací truhlíky a plastové květináče, které dokážou zeminu alespoň částečně uchránit před prosycháním. Květináč by měl mít průměr 15 – 20 centimetrů, do standardního truhlíku vtěsnáte vedle sebe tři sazenice.

Při výběru substrátu se podívejte na jeho složení. Vyhněte se kompostovým recyklátům a kokosovému vláknu. Upřednostněte substráty vyrobené z rašeliny, které drží vláhu a živiny podstatně lépe než jiné alternativy.

Jahody sázejte stejně hluboko, jako byly osazeny v množitelských kontejnerech. Srdíčko přísady nesmí vyčnívat nad povrch substrátu, ale nesmí být ani utopeno. Po přesazení je důkladně zalijte.

Na slunečné místo
Jahody při vyzrávání plodů milují slunečné místo, takže balkon natočený na jižní či jihozápadní stranu je ideální. Pokud se však spokojíte s pomalejším zráním, pěstovat je můžete kdekoliv. Ale umístěte je květinníky tak, aby rostlinky neměly nouzi o světlo.

Využijte závěsné háky na zábradlí balkonu, ukotvěte poličky na zeď vedle okna směřujícího na balkon. Dostupné jsou dokonce i závěsné nádoby a tašky. Ty však ve většině případů nemají dostatečně velké otvory pro to, abyste je dokázali vysadit sazenicemi, které jsou v těchto týdnech již většího vzrůstu.

Dostatek vláhy
Jahody milují vláhu a ranní rosa na květech dokonce zvyšuje míru jejich opylení. Jelikož na balkoně o tento komfort obvykle přicházejí, dopřejte jim to, co by dostali na zahrádce pod širým nebem. Každý den je odpoledne bohatě zalijte, abyste kompenzovali silné odpařování vody z listů a povrchu substrátu. Je to právě voda, která je hlavním stavebním prvkem plodů.

Nezapomeňte ani na ranní rosení z rozprašovače, které nastartuje rostlinky do dalšího parného dne. Nemusíte se obávat šedé plísně či jiných komplikací. Zdravá rostlina s plody není náchylná k nákaze.

Zajistěte jim výživu
Neutuchající cykly květin a plodů jsou náročné na dodávku živin. Aby chuť plodů nebyla fádní, důležitý je nejen vyvážený přísun dusíku, draslíku a fosforu, ale také minerálů a stopových prvků. Chcete-li mít jistotu, že zeminu v květinnících nepřehnojíte a svým jahodám dáváte to nejlepší, sáhněte po granulovaném vyzrálém ovčím hnoji. V prodejní síti jej naleznete pod obchodním názvem Flovium.

Přidávejte jej do květináčů ve dvoutýdenních intervalech, abyste udrželi substrát v co nejvýživnějším stavu. Humózní substrát s živinami z doutnajícího organického materiálu svědčí jahodám nejvíce.

Zimování je náročné
Dosáhnout přezimování jahod na balkoně není jednoduché. Jahody vymrzají pro nedostatek vláhy v substrátu a probouzení při dotyku slunečních paprsků. Na konci sezóny jimi raději obdarujte některého ze zahrádkářů ve svém okolí. Zapuštěné do záhonu přežijí zimní měsíce bez újmy a rodit budou ještě dvě či tři sezóny.

Výhodnější je začínat každý rok na balkoně s novými přísadami, které jsou v plné síle pro maximum úrody. Na omezené ploše na dosažených výsledcích záleží mnohem víc než na ploše, kde je vždy dostatek místa pro další rostlinky.