Co vám leták s benzinovými sekačkami neprozradí?

0
144

Na první pohled možná vypadají jedna jako druhá. Není to ovšem docela tak.

Všechny mají rukojeť, sběrný koš a v šasi ukrytý nůž, který odsekává trávu a vyfukuje ji tunelem kam si jen řeknete. Ve skutečnosti se však liší natolik, že byste o nich měli vědět víc, než vám prozradí v letáku výrobce.

Skutečný výkon
Ne výkon motoru ale pohled dovnitř šasi vám prozradí, jak dobře si dokáže sekačka poradit s přerostlou hustou trávou. Aby dokázal žací nůž zpracovat nadměrné množství stébel, musí mít dostatek pracovního prostoru, který se při vjezdu do vysoké trávy neucpe. Nahlédněte pod sekačku a budete vědět co od ní lze očekávat.

Dobře navržené šasi je v nejnižším místě vysoké alespoň 10 centimetrů a jeho výška musí směrem k vyfukovacímu tunelu narůstat. Z vnitřního prostoru by neměly ukrajovat žádné objemné plastové kryty či pomocné turbíny umístěné uprostřed pod žacím nožem. I slabší motor může v dobrém šasi podat vyšší výkon než silnější ve špatném. Bez ohledu na cenu sekačky.

Pokud se šasi trávou přeplní, zastane i ten nejsilnější motor, který by v prostornějším šasi zvládl třeba i dvojnásobnou zátěž.

Sečení pod kontrolou
Pohled na fotografii vám neprozradí, zda je sekačka nemotorný stroj pro sečení dokonalé plochy, ale jde o dobře manévrovatelný model, kterým hravě vykosíte i členité okraje kolem okrasných záhonů a bezprostřední okolí zahradního sezení, dekorací a stromků.

Pokud se 35kg hmotnosti sekačky navýší o 15kg trávy v koši, špatné vyvážení a nepříliš povedený podvozek mohou způsobit, že se sekačka stane u oblouků a výklenků tak nemotornou, že byste na ní rádi našli i zpátečku. Pokud je členitost vaším případem, bez vyzkoušení nekupujte nic.

Nemotorná sekačka se od svižného šídla napohled v ničem neliší. Nepomůže vám v rozhodování ani údaj o hmotnosti. Je to věc vyvážení.

Není ložisko jako ložisko
Žádné sekačce by neměly chybět pro snadný chod kol ložiska. Výrobci se jimi obvykle chlubí, ne vždy však dostanete to, co očekáváte. Jednoduchý test vám prozradí, zda má sekačka kvalitní zapouzdřená ložiska, nebo jen jednoduchý věneček s pár kuličkami, který se při používání zanese hlínou a nečistotami.

Zatlačte k zemi rukojeť sekačky aby se přední kolečka odlepila od země a jemně jimi prstem zakrouťte. Pokud se plynule přetočí v několika otáčkách, máte pod rukou žádanou kvalitu. Pokud po jedné otáčce zastanou, je to levná náplast s podstatně kratší životností.

Velká kola jsou pouze módou
Staly se lákadlem při výběru modelů, neboť slibují úžasnou lehkost při průchodu trávníkem. Právě velkými koly se nové modely snaží odlišit od starších. Realita je však naprosto odlišná než marketing skrytý za tímto fenoménem.

Sekané trávníky jsou natolik rovné a udržované, že velká kola nepřinesou žádný očekávaný bonus. O průjezdu terénem rozhoduje více zvednutí šasi nad terénem než průměr kola. Je to dezén který dokáže ovlivnit, zda pojezd zabírá na vlhké trávě lépe nebo hůře.

Správné tempo
Je úžasné pokud dokáže sekačka díky pojezdu projíždět trávníkem i ve svahu, abyste ji s plným košem nemuseli namáhavě tlačit do práce. Ne vždy to znamená, že vám to ušetří námahu. Pokud má pojezd pevnou rychlost, může se stát, že sekačka postupuje řizším tempem, než jste schopni zvládnout.

Pokud nechcete investovat více peněz do modelu s variátorem či převodovkou, která upraví rychlost pojezdu podle aktuální potřeby, vyzkoušejte si raději tempo sekačky na vlastní kůži. Ne všechny postupují stejnou rychlostí.

Inu a který variátor je ten nejlepší? Zaručeně ten který je v dosahu vašich prstů, aniž byste museli zvedat ruku z rukojeti sekačky.

Komfort na prvním místě
Čtyři věci si musíte uhlídat na sekačce, pokud chcete mít jistotu, že se při sečení budete cítit tak pohodlně, jak je to jen možné. Není pravidlem, že nastavitelné rukojeti pokrývají tak široký rozsah výšek, jak si myslíte. Zatímco někteří výrobci myslí i na vysoké a nízké lidi, jiní se spokojí se třemi univerzálními polohami. Neexistuje žádný důvod k tomu, aby vás pro špatnou výšku rukojeti musela bolet záda.

Páčky motoru a pojezdu na rukojeti sekačky možná vypadají stejně, není to však až tak úplně pravda. Zatímco ty s kulatým průřezem se zařezávají do prstů, ploché a široké poskytují podstatně vyšší komfort. Výhodou je, pokud má páka pojezdu v rohu vykrojení, aby ji bylo možno přitisknout k rukojeti bez uvolňování ruky z páky motoru.

Aby se sekačka čistila po každé práci co nejjednodušeji, měla by mít tak navrženou rukojeť, aby jí byla pevnou oporou při odklopení žacího ústrojí. Dobře navržená sekačka po sklopení zadní části rukojeti při zvednutí přední části sama stojí v kolmé poloze.

Neméně důležité je umístění rukojetí na sběrném koši, velikost jeho vysypacího otvoru a jednoduchost věšení na sekačku. U plného koše pocítíte i ten nejmenší rozdíl v jeho provedení. Uvědomte si, že u sekačky se záběrem 46cm lze do koše natlačit téměř 20kg travní hmoty.

Předchozí článekJak opravit rozpadlé betonové zídky?
Další článekČím ošetřit dřevo?