Hořák na plazmové řezání – pro přesný a kvalitní řez

0
182

Řezání plazmou je relativně univerzální a rychlé, díky tomu je oblíbenější než řezání kyslíkem. Plazma dosahuje velmi vysoké teploty, hořák na plazmové řezání je přesný a umožňuje rychlou práci.

Plazmový hořák

Plazmová řezačka se skládá z několika částí, klíčový je zdroj energie, kompresor a samozřejmě také hořák na plazmové řezání. U běžných plazmových řezaček je hořák ruční. Disponuje tlačítkem pro spuštění napájení a tryskou. Ovšem řezání plazmou lze využít také v průmyslu a dalších profesionálních oblastech. V takovém případě je využíván automatický typ plazmového hořáku, který je umístěn na držáku s kolejnicemi.

Výhody řezání plazmou

Plazmové řezání nabízí řadu výhod, díky čemuž je velmi oblíbené. Využít ho lze pro všechny typy kovů, je tak univerzální. Skvělá je také vysoká řezná rychlost, plazma dosahuje teploty 20 000 °C a hořák ji vyfukuje ve velké rychlosti. Umožňuje tak mnohem rychlejší řezání ve srovnání s jinými metodami. Zároveň se snižuje teplo přenesené do materiálu, snižují se tak deformace. Hořák pro plazmu navíc nabízí relativně snadnou obsluhu, přičemž lze dosáhnout skvělých výsledků.

zdroj: https://pixabay.com/

Stlačený vzduch

Další velkou výhodou ve srovnání s jinými metodami je využití stlačeného vzduchu. Nemusíte investovat do speciálních plynů. Většina řezaček totiž pro svůj provoz potřebuje pouze vzduch. Je tak třeba zajistit kvalitní kompresor, ideálně s odlučovačem olejů a vlhkosti. Čistota vzduchu je totiž velmi důležitá pro výsledek řezání a předejdete tak rychlému opotřebování hořáku. Některé řezačky dokonce mají kompresor již zabudovaný, nebudete tak muset shánět zdroj vzduchu.

Řezání plazmou najde využití v hobby i profi oblastech, s hořákem si poradí začátečník i profesionál. Výsledný řez je přitom kvalitní a velmi přesný.

Předchozí článekKámen pro zásnubák
Další článekVýroba tekutého mýdla mě oslovila