Čím ošetřit dřevo?

3
1333

Ať jde o laťkový plot, šindelovou střechu, zahradní nábytek, květinník nebo altán, všechny mají něco společného. Vyrobeny jsou z přírodního materiálu, který podléhá stárnutí. Pokud je ošetříte správným způsobem, odmění se vám dlouhověkostí. Bez ohledu na to, zda se jedná o obyčejný domácí smrk, nebo husté exotické dřeviny.

Povrch rozhoduje
Hoblované dřevo vpíjí nátěry velmi neochotně, obzvláště v případě, že je suché. Pokud vám na hoblování záleží, upřednostněte krycí nátěry před impregnačními. Vytvoří na povrchu hladký film, který dokonale přilne k podkladu. Broušené dřevo díky roztřepeným vláknům vpíjí nátěry mnohem ochotněji. Čím je broušení hrubší, tím více se nátěry do dřeva vpíjejí. Takové povrchy se vyplatí napouštět, ale také chránit krycím filmem. Staré dřevo opálené sluncem s rozrušeným lignínem je extrémně nasákavé. Pro narušenou strukturu se vyplatí vždy hloubkové napouštění. Krycí nátěr by se již po krátké době loupal, protože povrchové vrstvy dřeva jsou rozrušené.

Jed jako základ
Dřevo je přírodní materiál a tak není překvapením, že se jím snaží živit houby, ale také hmyz. Biocidními látkami lze otrávit jeho povrchové vrstvy, aby se staly neslučitelnými se životem. Výrobci nátěrů sahají po různých chemických preparátech a nejednou do nich přidávají pigment, aby bylo možné zkontrolovat, do jaké hloubky ochrana nasákla. Většina přípravků se ředí vodou. Lazurol Fungi, Bochemit QB či Lignofix Top se v mnohém podobají jeden druhému. Některé přípravky však biocidní látky kombinují s vysychavými oleji a pryskyřicemi. Příkladem je LazurBase, který tak kombinuje dva nátěry v jednom.

Nanoimpregnace
Jak zabránit tomu, aby pára ze dřeva mohla unikat ven, avšak žádná nová voda se nedostala dovnitř? Odpovědí jsou nanotechnologie, které dokážou na povrchu dřeva vytvořit neviditelnou hustou síť molekul. Ta odpuzuje vodu jako povrch listů některých rostlin, avšak propouští páru, aby dřevo mohlo dýchat. Mikroskopická vrstva nátěru je neviditelná. Na domácím trhu naleznete nanotechnologickou impregnaci pod označením Isokor Wood která se dodává jako průhledná, v dohledné době se však objeví novinka s přidanými barevnými pigmenty.

Vysychavé oleje
Vzpomínáte-li si na otce či dědu, jak zahřátou fermeží napouštěl každý kus dřeva, aby ošetřil jeho povrch, pravděpodobně tušíte, o co jde. Vysychavé oleje se vlivem kyslíku a ultrafialového záření mění na polymer, který se naváže na vlákna v povrchových vrstvách dřeva. Je to, jako by se z mastného oleje stal jednoduchý tvrdý plast. Ze lněného oleje mnoho továren vyrábí napouštěcí fermež s označením O1000, pokud však budete pátrat dál, propracujete se k napouštěcímu oleji Lazurol či teakovým olejům na tvrdé dřeviny. Ne všechny fermeže jsou stejné. Zatímco ta od Chemolaku potřebuje i dva dny k dokonalému vyzrání, fermež od BALu to stihne za poloviční dobu. Vysychavé oleje ucpávají póry a vytvrzují povrch dřeva, před nasákavostí vody však chrání pouze krátkodobě a v malém rozsahu. Patří do exteriéru, avšak pod střechu.

Napouštěcí lazury
Pokud vysychavý olej sám nestačí k tomu, aby ochránil dřevo před deštěm, je třeba jej doplnit o rozpouštědla, vosky a malé množství pryskyřice. Vznikne tak tenkovrstvá lazura, která se vpije do povrchu starého či broušeného dřeva, aby jej hloubkově ochránila před vlhkostí. Výhodou tenkovrstvé lazury je, že spolehlivě chrání i dřevo, které pracuje a praská. To proto, že je jeho součástí. Ať už sáhnete po Lazurole Classic S2003, Chemoluxu S Klasik S 1040 nebo tenkovrstvé syntetické lazuře Primalex, výsledkem je povrchová úprava se snadnou obnovitelností. Pokud se opotřebuje, jednoduše dřevo napustíte další vrstvou lazury.

Silnovrstvé lazury
Hoblované plotovky nebo hranoly, u kterých chcete dosáhnout lesklého svěžího vzhledu, je vhodné ošetřit silnovrstvou lazurou. Jedná se o směs pryskyřic, rozpouštědel a pigmentů, takže je lze přirovnat k zabarveným průsvitným lakům, které byly obohaceny o ochranný UV faktor. Na dřevě vytvoří neprodyšný film, který brání průniku vody i páry. Pokud však popraská, nasáknutá voda zůstane uvízlá uvnitř. Proto zahnívají plotovky, jejichž vrchní část je opotřebovaná. Akrylátové silnovrstvé lazury jsou ředitelné vodou, sáhnout můžete například po osvědčených lazurách Purlet či Bori. Alkydové lazury jsou trvanlivější, ředit je však třeba syntetickými ředidly. Lazurtop, Belinka, Chemolux S Extra S 1025 jsou typickými alkydovými lazurami na našem trhu. Na rozdíl od tenkovrstvých lazur, silnovrstvé vyžadují napuštění podkladu průhledným primerem.

Krycí barvy
Pokud výrobce do silnovrstvé lazury přidá i plnivo, stane se z ní neprůhledná krycí barva. Opět si můžete zvolit mezi vodou ředitelnými akrylátovými krycími barvami nebo syntetickými barvami na bázi alkydů. Denas Univerzál, Bakrylex, Ekokryl či Jubin Dekor nezklamou ani svým krytím, ani povrchem s typickou pružností akrylátů. Z alkydových barev můžete sáhnout po Syntetice Extra S2012N či jiných osvědčených barvách, které se používají také na kovové povrchy.